וידאו/נט/ארט

התערוכה הנוכחית היא ניסיון לבחון את מאפייניו של תחום הוידאו כפי שהוא מתפתח ברשת. הדגש בתערוכה הוא אינו רק על המאפיינים שנוצרו בעקבות המעבר מן המצע המסורתי (הסרט/קלטת הוידאו) אל מצע דיגיטלי ואינטרנטי, אלא גם ובעיקר על פיתוח של אסתטיקות ונרטיבים חדשים, הנוצרים בעיקר בזכות האפשרויות – והמגבלות שמציעים הרשת והאמצעים הדיגיטליים: פירוק, אינטרקטיביות, רנדומאליות, pop ups, banners, שימוש ב-browsers, שידור ועריכה בזמן אמת; דחיסה, שינוי, שילוב והצטלבות של מדיומים רבים אחרים עם תחום הוידאו או של הוידאו עמם.
צורות נרטיביות אלו, המושפעות אסתטית מדחיסות דיגיטליות, מעלות שאלות לגבי האפשרויות והמגבלות של אמנות הוידאו ומגבלותיה כפי שהתעצבו מאז אמצע שנות השישים עד שנות התשעים עם תחילת עידן האינטרנט.

העבודות המוצגות בתערוכה הנוכחית לקוחות אך ורק מן ההצעות שנשלחו בעקבות קול-קורא שהופץ באינטרנט בחודש פברואר האחרון, היא מציגה את תפישת המושג "וידאו-נט-ארט" (שהציע הקול-קורא) בקרב אמנים הפועלים ברשת.

אפשרויות צורניות רבות ושונות של אמנות הוידאו ברשת באות לידי ביטוי בעבודות השונות המוצגות בתערוכה.

"לימודי בסרטים ללא תנועה" (Stop Motion Studies) עבודתו של David Crawford מעלה שאלות לגבי הפורמט והאופן בו המידע מועבר ברשת ומשפיע על עיצובו הסופי של הסרט כל פעם מחדש. מספר הפריימים לשנייה, אחד המרכיבים שעיצבו את הקולנוע בראשיתו וייחדו אותו, עומד במרכז וידאו אינטרנטי זה, בו זרם התקשורת בחיבור לרשת קובע את מהירות המעברים – תוך תהליך של פירוק ליסודות, רצף של סטילס. מצד שני – העבודה עצמה מהווה הקבלה מטאפורית, הפניה להצטלבות ברכבת תחתית רב-מקומית – רשת עירונית, בה מסלול הפרט הופך להיות מטאפורה למסלול הגולש ברשת, המצטלב לזמן מה עם מסלול של נוסעים/גולשים אחרים.

סרט-הרשת (Net-film) של Jess Loseby "נופים מקומת הקרקע" (Views from the ground floor), הוא סרט אינטרקטיבי הבנוי מקבצי וידאו, סטילס ואנימציות בתוכנת פלאש, בו הריבוי וההצטלבות בין מדיות שונות מצליחים ליצור עבודה בעלת פואטיקה ייחודית, תוצאה של שימוש הרמוני בין אסתטיקה דיגיטלית ונושאים דומסטיים ואישיים.

"הכבשה האלקטרונית" (Electric Sheep) עבודה של Scott Draves היא שומר-מסך המייצר את עצמו (Autogenerative), המבוסס על קודים רנדומליים המגיבים להשתתפותם של משתמשים שונים, ובהם הכבשה האלקטרונית מגיעה בצורה של אנימציות בMPEG. הכבשה האלקטרונית, בניגוד לעבודות אחרות בתערוכה היא תוכנת קוד פתוח, המציעה גישה מקורית וייחודית לתפישת הוידאו והאנימציה באינטרנט.

עובדתה של Zohar Kfir "הפעל/חסל" (Execute) מזמינה את הצופה לשתף פעולה - בתהליך של חיסול ממוקד או לסרב לו. סרט החיסול המוקלט מן הטלוויזיה פורק לסצנות רבות המוצגות בסדר כרונלוגי. וידאו אינטרקטיבי לינארי המקוטע באופן פשוט וישיר, המעמיד בפני הצופה את הבחירה בין האפשרות להפוך למפעיל (או מבצע) EXECUTER לבין האפשרות לעצור באופן וירטואלי את החיסול. אינטרקטיביות פשוטה זו מעניקה לכפתור הPLAY מידת אחריות אסתטית, אנושית ופוליטית כאחד.

דרמת-רשת (Net-drama) של VioletRabbit/Coniglioviola and IRAA Theatre "חדר סודי" (Secret.room), מתאפיינת בנרטיב מפורק המורכב מריבוי סרטונים בלופ באורכים שונים, המופיעים באופן רנדומלי ו/או באופן סימולטני זה אחרי זה דרך פתיחתם שלPop-ups . העבודה מבקשת להעמיד את הפרט ואת המחשב שלו תחת שליטה אבסולוטית, דרך הפיכתו של המשתמש לצופה פסיבי תוך ויתור על כל פעולה אינטרקטיבית (כנגד תורת הרשת):"the browser is your director - don't resist"

"פרויקט סיפור אהבה", LoveStoryProject עבודה משותפת של & Florian Thalhofer Mahmoud Hamd המצולמת בגרמניה ובמצרים, מציעה לצופה שליטה בעריכת סרט-וידאו תיעודי העוסק בסיפורי אהבה. הפרויקט מציע אפשרויות של היפר-וידיאו – קישור בין סרטים, פרגמנטים, סיפורים, עמים, אנשים ותרבויות שונות, תוך בניית נרטיב תיעודי לא לינארי עד רנדומלי המעמיד את הצופה כשותף לעריכת הסרט.

french trash touch - הוא אתר אינטרנט המוקדש לסרטי web, לעבודות רשת ולאמנות דיגיטלית. האתר, המזכיר תיבת פנדורה, בה כל קליק מביא את הצופה לצפיה בעבודה חדשה ו/או למצב חדש,מוקדש לתרבות פאנק קיברנטית (ול"זבל צרפתי") תוך חשיפה לא רק של אלטרנטיבות אסתטיות וצורניות אלא גם של ספריית מדיה אקטיבית ברשת, חלופה לארכיוני הוידאו המסורתיים.

ב DemoKino, עבודתו של Davide Grassi, וב Normative Bebilderung של Guido Braun, הוידאו נט מוגבל רק לדחיסת סרטים שלא נעשו לרשת, אך לוידאו מקום מרכזי בשתי העבודות אשר הקונספט שלהם הוא אינטרנטי גרידא.
DemoKino עושה שימוש באפשרויות שהרשת מציעה ליצירת פרליאמנט וירטואלי. כל דיון און-ליין בכנסת וירטואלית זו מתחיל בצפייה בסרטון-משל על הנושא הנדון, ומזמין את הצופה/גולש להצביע בעד או נגד הנושא. Demokino היא עבודת אמנות ביקורתית המעלה שאלות על המערכת הדמוקרטית , כפי שמתקיימת בזירה הפולטית.

Normative Bebilderung של Guido Braun, היא יצירה הבנויה מסרטים על חיי היומיום, שצולמו בזמן שהייתו של האמן בפרנקפורט. וידאו-יומן זה המאופיין במבט פואטי ומינימליזם והמזכיר את שפת הבלוג, נוגע בגבול בין הפרטי והציבורי ,מסגרת הצגתו היא משמגדירה אותו כ"וידאו/נט/ארט".

*אירוע webcam יתקיים ב-10 ביולי בין השעות 20:30 ל-23:30 (פרטים בהמשך)